עבירות צווארון לבן

עבירות צווארון לבן – משמעותן וחומרתן

עבירות צווארון לבן הן תחום משפטי-פלילי המצריך טיפול של עורך דין  בעל בקיאות מרובה בקשת רחבה של תחומים, לרבות בפן המשפטי והכלכלי, בפסיקת בתי משפט ובתקדימים במקרים דומים. כן הוא מחייב היכרות עם התנהלותן של רשויות שונות כמו רשות המיסים, הרשות לניירות ערך, הפרקליטות והמשטרה – לרבות יחסן לעבירות צווארון לבן. מסיבה זו  לאדם החשוד בעבירות הנופלות תחת הגדרה זו, מומלץ לפנות אל עו"ד צווארון לבן בירושלים בעל ניסיון רב, ויפה שעה אחת קודם.

 

מהן עבירות "צווארון לבן"

המונח "צווארון לבן" מקורו בתחילת המאה ה- 20. הוא שויך למעמד הביניים ולמעמד הגבוה שעבודתו הצריכה השכלה אקדמית. עבודה זו נעשתה, ברובה, במשרדים ולוותה בקוד לבוש של לבישת חולצות לבנות – להן היה, ממילא, צווארון לבן. זאת להבדיל מסרבלים כחולים שנהגו ללבוש עובדי הכפים. בדרך זו, נשמר המושג, עד היום ומתייחס אל בעלי עיסוק מהמעמדות הבינוניים והגבוהים העוסקים בתפקידים ניהוליים, במקצועות חופשיים וכדומה. 

מטעם זה, עבירות צווארון לבן – הוא השם שניתן לעבירות אשר במוקד שלהן מצויה פעילות כלכלית שאיננה חוקית, בדרך של הסתרה או רמייה, אך אינן כרוכות, ככלל, באלימות פיזית, מילולית או אחרת. כך למשל, על עבירות צווארון לבן נמנות, בין היתר, עבירות של קבלת דבר במרמה, מתן ולקיחת שוחד, זיוף, עבירות מס, תרמית הקשורה לניירות ערך, רישום כוזב במסמכי תאגיד ועוד.

 

החומרה של עבירות צווארון לבן

בניגוד למחשבה המקובלת, רשויות החקירה, התביעה ובתי המשפט אינן מתייחסות בסלחנות או קלות ראש אל עבירות צווארון לבן. אמנם, עבירות אלו לרוב אינן מערבות אלימות או פגיעה פיזית, אך לדידן של הרשויות מדובר בפגיעה משמעותית בארגון בו מועסק העובד, בבעלי המניות, במעסיקים ובצדדים נוספים המעורבים. יתר על כן – הן רואות בעבירות כאלה פגיעה כלכלית בציבור ובאמון הבסיסי המאפשר למשק להתנהל. מטעם זה, המחוקק דאג לענישה מחמירה בעבירות צווארון לבן, שאכן נאכפת בבתי המשפט. בנוסף, ההליך החקירתי והמשפטי הנמשך לאורך זמן רב, מביא לפגיעה משמעותית בכל מישורי חייו של החשוד/נאשם, החל במישור התעסוקתי וכלה במישורים המשפחתי והאישי. 

יחד עם זאת, חומרת ההתייחסות והענישה תלויה בנסיבות העבירה, בהיקפה, במשך הזמן בו בוצעה, ובנסיבות אישיות של החשוד/נאשם. למעשה, בעקבות יצוג משפטי נכון – לא פעם מסתיים התיק בקול ענות חלושה ובענישה של מאסר על תנאי, שירות לתועלת הציבור וכדומה. עו"ד צווארון לבן בירושלים המחזיק בניסיון רב בתחום, ומכיר היטב את התנהלותן של הרשויות המעורבות, יוכל לסייע במתן יעוץ חשוב בשלב החקירה.  בהמשך סניגור טוב יכול להוביל לזיכוי הנאשם או בביטול חלק מהאישומים וממילא בהקלה בענישה בסוף ההליך המשפטי. 

 

לפרטים נוספים בנושא ולקביעת פגישה, פנו אל משרד עורכי הדין אריאל עטרי בטלפונים 050-8323323 או 02-6231841.

ליצירת קשר, אנא מלאו את הטופס הבא, ונדאג לחזור אליכם: