עבירת העושק

מאת עו"ד פלילי אריאל עטרי

עבירת העושק מוסדרת בסעיף 431 לחוק העונשין, תשל"ז- 1977, בזו הלשון:

431. המנצל את המצוקה, החולשה הגופנית או השכלית, חוסר הנסיון או קלות הדעת של הזולת לאחת מאלה, דינו – מאסר שלוש שנים:

(1)   דורש או מקבל דבר שאינו מגיע לו כדין;

(2)   דורש או מקבל בעד מצרך או בעד שירות תמורה העולה במידה בלתי סבירה על התמורה המקובלת;

(3)   נותן בעד מצרך או בעד שירות תמורה הנופלת במידה בלתי סבירה מן התמורה המקובלת.

על מנת לבסס הרשעת אדם בעבירה פלילית נדרשת התביעה להוכיח שהתמלאו בו יסוד נפשי – מחשבה או רצון ברמה מסויימת שמשתנה מעבירה לעבירה ויסוד עובדתי שבו כלולות העובדות שאותן על התביעה להוכיח.

בבואנו לבחון את יסודות עבירת הגניבה:

על פי פסיקת בתי המשפט נהוג לומר כי עבירה זו מורכבת ממספר יסודות:

v     יסוד עובדתי בו נדרשת התביעה להוכיח התקיימות של שני יסודות משנה, הראשון, יסוד התנהגותי: על התביעה להוכיח כי הנאשם בהתנהגותו האסורה ניצל לרעה את מצבו הנחות של הקורבן ע"י דרישה, קבלה או נתינה, והשני, יסוד נסיבתי: על התביעה להוכיח כי הנאשם ניצל לרעה את מצבו של הקורבן בהיותו נתון למצוקה, בכך שהוא לוקה בחולשה גופנית או נפשית, בכך שהוא חסר ניסיון או בכל שהוא קל דעת.

v     יסוד נפשי: בו נדרשת התביעה להוכיח כי לנאשם הייתה מודעות בפועל לטיב התנהגותו ולאותן נסיבות ספציפיות. במספר תיקים בהם הופיע עו"ד פלילי אריאל עטרי קבעו בתי המשפט כי די ב"מודעות" כלפי "המעשה" וה"נסיבות".

על התביעה להוכיח את התמלאות שני היסודות ברמה שמעבר לכל ספק סביר. כך, לשם המחשה באו הדברים לביטוי בפסק דין ע"פ 598/79 שמואל מירון נ' מדינת ישראל, באותו מקרה בית המשפט הרשיע את המערער בעבירה של הזנחת מושגחים ובעבירה של עושק, לאחר שקבע כי המערער שכנע את סבתו לעבור להתגורר עמו בביתו תוך הבטחה שידאג לכל מחסורה אולם בפועל הסבתא הוזנחה, סבלה מתת תזונה, אנמיה ודמנסיה. עוד נקבע כי במהלך התקופה שכנע המערער את סבתו להעביר לרשותו כספים רבים ולרשמו כנהנה יחיד בצוואתה. בית המשפט קמא הרשיע אותו ב- 10 חודשי מאסר בפועל, ו- 18 חודשי מאסר על תנאי וקנס בסך 15,000 ₪. בית המשפט העליון פסק כי בית משפט קמא צדק שלא החמיר עם המערער יתר על המדינה וקבע כי בהתחשב בשיקולי ההרתעה הכללית ובשילוב העבירות, אינו רואה מקום להתערבות בחומרת העונש ועל כן הערעור נדחה.

מקרה נוסף העוסק בסוגיה הינו פסק דין ת"פ 1072/02 מדינת ישראל נ' רוטשילד נילי, בו הוגש כתב אישום נגד אם ובתה, אשר ייחס להן עבירות של עושק. נאשמת 1- מאיה תרום, יצאה מגבולות הארץ ועל כן נותרה רק נאשמת אחת- נילי רוטשילד. הנאשמת עסקה בגילוי עתידות. המתלוננת סבלה מהפרעה נפשית מסוג סכיזופרניה פרנואידית. באותה תקופה קראה הנאשמת את עתידה של המתלוננת בקלפים, ובעקבות זאת ביקשה ממנה למכור לה את דירתה. המתלוננת מכרה לה את דירתה בסך של 50,000$ בלבד למרות שטענה כי שווי הדירה הינו 65,000$. בית המשפט פסק כי מעשים אלו ניצלה הנאשמת את מצוקתה, חולשתה השכלית וקלות הדעת של המתלוננת, תוך שדרשה דבר שאינו מגיע לה ע"פ דין. בית המשפט זיכה את הנאשמת מחמת הספק, היות ולא הונחה תשתית ראייתית המספיקה לצורך זה ע"י התביעה ולא הוכח מעל לספק סביר כי הנאשמת ביצעה את העבירות.

ליצירת קשר, אנא מלאו את הטופס הבא, ונדאג לחזור אליכם: