עבירת הונאת נושים

מאת עו"ד פלילי אריאל עטרי

עבירת הונאת נושים  מוסדרת בסעיף 439 לחוק העונשין, תשל"ז- 1977, בלשון זו :

439. (א)  הנותן מתנה או מוסר או מעביר או משעבד נכס מנכסיו או גורם לאחת מאלה,  בכוונה להונות נושה מנושיו, דינו – מאסר שלוש שנים.

           (ב)  המוכר או מסלק חלק מנכסיו אחרי התאריך שבו ניתן נגדו פסק דין או צו לתשלום כסף שלא קיימם, או תוך חדשיים לפני התאריך האמור, והכל בכוונה להונות נושיו, דינו – מאסר שלוש שנים.

 

על מנת לבסס הרשעת אדם בעבירה פלילית נדרשת התביעה להוכיח שהתמלאו בו יסוד נפשי – מחשבה או רצון ברמה מסויימת שמשתנה מעבירה לעבירה ויסוד עובדתי שבו כלולות העובדות שאותן על התביעה להוכיח.

בבואנו לבחון את יסודות עבירת הונאה:

על פי פסיקת בתי המשפט נהוג לומר כי עבירה זו מורכבת ממספר יסודות:

יסוד עובדתי בו נדרשת התביעה להוכיח כי הנאשם העביר נכס לאחר שנתנו במתנה, לאחר שמסר אותו או העבירו ע"י שיעבודו. אין נפקא מינה באם מדובר בכל נכסיו של החייב או רק בחלק מנכסיו,  או כי הנאשם מחר או שהרחיק (סילק) והעביר לשליטה של אחר נכס מנכסי החייב באופן זמני, כאשר הנכס עשוי לחזור לרשות החייב בעתיד.

יסוד נפשי: בו נדרשת התביעה להוכיח כי הנאשם הניע אדם במרמה לפעול לרעתו. במספר תיקים בהם הופיע עו"ד פלילי אריאל עטרי קבעו בתי המשפט כי פעולת הטעייה זו יכולה להיות הן במעשה והן במחדל.

על התביעה להוכיח את התמלאות שני היסודות ברמה שמעבר לכל ספק סביר. כך, לשם המחשה באו הדברים לביטוי בפסק דין ת"פ 5402-09 מ.י. פרקליטות מחוז ת"א נ' פאול קריסטל, באותו מקרה הורשע הנאשם על פי הודאתו בכתב האישום בעבירות של זיוף, שימוש במסמך מזויף, התחזות כאחר, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, הכשלת עיקול ובהונאת נושים. הנאשם על מנת להתחמק מנושיו, זייף תעודת זהות על שם אד אחר ובאמצעות ת"ז זו פתח חשבון בנק על שמו, לשם העביר את כספי המשכורת שלו בכדי להתחמק מהנושים ולהכשיל את העיקול. לנאשם יש הרשעות קודמות. התיק נסגר בעסקת טיעון בו הרשיע בית המשפט את הנאשם במאסר בפועל ל- 5 חודשים, בדרך של עבודות שירות. מאסר על תנאי למשך 10 חודשים ובפיצוי הנושה- חברת סלקום, בסך של 2,519 ₪.

מקרה נוסף העוסק בסוגיה זו הינו פסק דין ת"פ 6967-02-10 מדינת ישראל נ' אביזמיל ואח', בו הורשעו הנאשמים על פי הודאתם בשורה של עבירות, בין היתר בעבירה של הונאת נושים. בתיק זה גובש הסדר טיעון ובית המשפט הרשיע את הנאשמים במאסר בפועל, במאסר על תנאי ובפיצוי כספי.

ליצירת קשר, אנא מלאו את הטופס הבא, ונדאג לחזור אליכם: