מכתב יידוע לחשוד

לפני שמוגש כתב אישום נגד אדם בעבירת פשע, שהעונש עליה הוא לא פחות משלוש שנות מאסר – החוק מעניק לו את הזכות לשכנע את נציגי התביעה או הפרקליטות בחפותו ו/או לשכנע כי יש מקום להקל בניסוח העובדות והאישומים שמבקשים לכלול בכתב האישום נגדו.  מטעם זה, רשויות התביעה מחויבות ליידע את החשוד על כך שחומר החקירה בעניינו הועבר לעיון התובע לקראת גיבוש כתב אישום, ובהמשך ליידעו על הכוונה להגיש את כתב האישום – על מנת שיוכל להתכונן לשימוע ולתכנן את צעדיו. יצויין כי על פי החוק יש מקרים בהם לא קיימת חובה לשלוח מכתב  יידוע כזה. מקרה בו החשוד עצור – הוא אחד מהם.

 

 

שני מכתבי יידוע לחשודים

ישנם שני סוגי מכתבים הנשלחים לחשוד. המכתב הראשון מודיע לחשוד כי גורמי החקירה העבירו את התיק בעניינו אל התביעה, ושניתן להגיש בכתב טענות מדוע יש להימנע מלהגיש כתב אישום. במכתב מצוין כי ניתן לבצע את הפנייה תוך 30 יום וכן מצוינת כתובת לבירורים ופניות. בנוסף, המכתב מציין כי אם יחליטו להגיש כתב אישום יקבל החשוד עוד מכתב יידוע. 

יש להדגיש כי המכתב נשלח בדואר רשום ומרגע זה הוא נחשב בתור הודעה שנשלחה, בין אם החשוד אישר את קבלתו ובין אם לאו. 

במידה שהתביעה החליטה להגיש כתב אישום, בין אם האדם שלח את טענותיו או שלא עשה זאת, שוב יישלח מכתב יידוע לחשוד. במכתב זה מודיעה התביעה גם על הזכות לבקש לעיין בחומרי חקירה, ועל כך שקיימת אפשרות לשימוע המותנית בהגשת בקשה בכתב – אותה יש לשלוח בתוך 30 ימים. 

להליך הפניה בבקשה לשימוע בעקבות קבלת מכתב היידוע – חשיבות רבה. כדאי מאד לפנות לעורך דין מייד עם קבלת המכתב הראשון. כך, לדוגמא, בשלב זה יכול עורך דין פלילי טוב לפעול לאיסוף ראיות או הנעת המשטרה לאסוף ראיות שיקדמו את סגירת התיק, בהמשך. יתר על כן עורך דין פלילי מיומן גם יאמר לחשוד ממה להיזהר ומה לא לעשות. לעיתים מהלכים שנעשים ע"י חשודים, גם אם בתום לב, עלולים לסבך אותם בהמשך ולהוביל להגשת כתב אישום. 

לפניה בבקשה לשימוע יתרון נוסף – מאחר שהיא עשויה להוביל לחיסכון כספי בניהול תיק פלילי בבית המשפט או, על כל פנים, להוביל לניהול תיק חמור פחות – וגם בדרך זו להפחית עלויות. 

 

חשיבותו של עורך הדין 

יש להבין כי הבקשה הראשונה להימנעות מהגשת אישום, וכמובן אם הדברים מגיעים לכדי שימוע, מחייבים התנהלות מקצועית, מתוכננת, חכמה ומושכלת. עורך דין מיומן עשוי בהחלט להביא להקלות בכתב האישום ולעיתים אף למניעתו, ולייצג את הלקוח מתוך ראייה טקטית ואסטרטגית שאינה מביאה לפגיעה או להחמרה במצבו. לעומת זאת, התנהלות עצמאית שאינה מקצועית או מושכלת, עלולה לגרום ליותר נזקים מאשר יתרונות הכרוכים בהליך השימוע. 

עורך הדין אריאל עטרי ייצג רבים בהליכי שימוע והוביל לאי הגשת כתב אישום, גם כשדובר בעבירות חמורות מאד. 

 

לפרטים נוספים בנושא ולקבלת ייעוץ פנו אל משרד עורכי הדין אריאל עטרי בטלפונים 050-8323323

 

ליצירת קשר, אנא מלאו את הטופס הבא, ונדאג לחזור אליכם: