שינוי עילת סגירת תיק

שינוי עילת סגירת תיק פלילי לחוסר אשמה

לעתים, בעקבות חקירה, מחליטות המשטרה ו/או הפרקליטות לסגור תיקים פליליים שנפתחו נגד חשודים. הגם שבאופן כללי מדובר בבשורות טובות, קיימים הבדלים בין העילות השונות לסגירת תיקים ולשינוים אלה יש השלכות שונות. לכן, לעיתים קרובות, ישנם הצדקה ואף צורך לפעול לשינוי עילת סגירת התיק לעילה של "היעדר אשמה פלילית". עילה זו המכונה גם "חוסר אשמה", משמעה שהחשוד מנוקה מכל החשדות ואף הרישום שלו במשטרה נמחק.

 

 

לפעול בצורה חכמה ונכונה

שינוי עילת סגירת תיק אינו עניין של מה בכך. ראשית, אין מדובר בטופס סתמי אותו מגישים לפקיד כלשהו אלא בבקשה מנומקת היטב מבחינה משפטית, הלוקחת בחשבון את הוראות החוק, את חומר החקירה והתנהלות גורמי החקירה והתביעה, את ההיבטים האישיים של החשוד, ועוד. במילים אחרות, הבקשה צריכה לשכנע את התובע או המשטרה כי יש מקום לשנות את העילה, לא מטוב לב או על סמך גחמה, אלא מפני שזהו הצעד הנכון, הצודק והמתבקש מבחינה משפטית. 

יתר על כן, יש לקחת בחשבון שהגשת הבקשה בצורה לא נכונה, עלולה להביא לפתיחה מחודשת של החקירה במידה ויהיה בה דבר מה המחזק חשדות קיימים או יוצר חדשים. מכאן שיש לתכנן ולבנות היטב בקשת שינוי עילה לסגירת תיק, באופן הנסמך על חומר החקירה, נתונים אישיים, סדרי הדין, פסיקת בתי משפט, הוראות חוק ותקדימים, וכמובן תוך הגנה מירבית על האזרח הפונה. עבודה זו נעשית על ידי עורך דין פלילי מיומן.

 

שינוי עילת סגירת תיק

ראוי להדגיש כי שינוי עילת סגירת תיק היא זכותו של כל חשוד, המעוגנת בחוק סדר הדין הפלילי. יתרה מכך, לאחרונה חלה הקלה בתחום זה, בעקבות פסיקת בית המשפט העליון והנחיות פרקליט המדינה. משמעות השינוי היא שגם בתיקים בהם קיימות ראיות חלשות יחסית, להבדיל מהיעדר ראיות בכלל, ניתן להביא לסגירה בעילה של היעדר אשמה ולא בעילה של חוסר ראיות, על כל המשתמע מכך מבחינה אישית ומבחינת הרישום המשטרתי.

 

לפרטים נוספים בנושא ולקבלת ייעוץ פנו אל משרד עורכי הדין אריאל עטרי בטלפונים 050-8323323 או 02-6231841.

 

ליצירת קשר, אנא מלאו את הטופס הבא, ונדאג לחזור אליכם: