הסדר טיעון במשפט פלילי

חלק בלתי מבוטל מתיקי התביעה בישראל מסתיימים בהרשעה במסגרת הסדר טיעון. מדובר בצעד בעל יתרונות בלתי מבוטלים לנאשמים (לעיתים גם עבור התובעים), ומן השכיחות הגבוהה שלו ניתן להבין שגם למדינה יש אינטרס להציעו. 

יחד עם זאת, את הסדר הטיעון יש לשקול בכובד ראש ולא למהר לקבלו, למרות הרצון להקטין את האישומים והענישה, ולסיים מהר את ההליכים. עצם ההצעה מרמזת כי קיימת חולשה מסוימת בעבירות שונות, ויש לדעת לקרוא את המפה ולהתמקח היכן שניתן על מנת לשפר את ההסדר. מי שידע לעשות זאת עבורך הוא עורך דין פלילי מיומן.

מה זה, בעצם, הסדר טיעון?

הסדר טיעון במשפט פלילי הוא בעצם סוג של הסכם, במסגרתו הנאשם מודה בעובדות ולמעשה מסכים להרשעה, ואילו התביעה מוותרת על היבטים מסוימים, כגון המרת אישומים חמורים בפחותים יותר. יש לציין כי הסדר הטיעון הנחתם בין הצדדים עדיין זקוק לאישורו של בית המשפט, אך במרבית המקרים אין השופטים מתערבים בו.

עוד חשוב לדעת שקיימים הבדלים בין הסדרי הטיעון השונים. כך למשל, בהסדר טיעון 'סגור' מסכימים, מראש, על סעיפי העבירות ועל העובדות וכן על הענישה כגון מאסר בפועל, עבודות שירות, אורך הענישה, קנסות ופיצויים לנפגעים. לעומת זאת, בהסדר טיעון 'פתוח' אין מסכימים על הענישה והמשמעות היא שעורכי הדין יטענו בבית המשפט – מי להקלתו, מי להחמרתו של העונש. בנוסף, קיים הסדר טיעון הנקרא "טווח ענישה" שבו מסכימים על העבירות והעובדות, לא מסכימים על הענישה, אך מסכימים על גבולות הענישה, רף עליון ורף תחתון, למשל עונש שלא יפחת מעבודות שירות ולא יעלה על שנת מאסר. לאחר הודעה על הסדר כזה מנסים הצדדים לשכנע את בית המשפט מהו העונש הראוי, כשבכל מקרה העונש צפוי להיות בטווח שסוכם.

חשיבותו של עורך הדין

עורך דין מיומן המנהל משא ומתן על הסדר טיעון במשפט פלילי, יודע להשיג את התוצאות האופטימליות עבור מרשו בהתחשב במצב התיק ותוך קריאה נכונה של המפה והיכרות עם ההתנהלות והשיקולים של התביעה. הסדר כזה מעניק לנאשם מספר יתרונות מהותיים ובראשם הקלת העונש, בעובדות של כתב האישום ובעבירות. זאת בנוסף להליך הרבה יותר מהיר על כל המשתמע מכך מבחינת עינוי הדין, וכן חיסכון בעלויות ההליך המשפטי ובטחון לגבי תוצאותיו.

במשקפינו, הסדר טיעון הינו פתרון אחרון ולא ראשון, אך במקרה בו נחליט כי יש מקום לבחון הסדר טיעון כזה – נדאג לכך שהוא יהיה הטוב ביותר, בנסיבות הענין, וכי התיק יסתיים בצורה הטובה ביותר עבור הלקוח.

לפרטים נוספים על משרדנו ולקבלת סיוע משפטי, פנו אל משרד עורכי הדין אריאל עטרי בשיחה לטלפונים 050-8323323 או 02-6231841, או שלחו הודעה לטלפון או דרך האתר ונחזור אליכם.

ליצירת קשר, אנא מלאו את הטופס הבא, ונדאג לחזור אליכם: