עבירת האונס

מאת עו"ד פלילי אריאל עטרי

 

עבירת האונס מוסדרת בסעיף 345 לחוק העונשין, תשל"ז- 1977 בלשון זו :

345. (א)  הבועל אשה –

(1)   שלא בהסכמתה החופשית;

(2)   בהסכמת האשה, שהושגה במרמה לגבי מיהות העושה או מהות המעשה;

(3)   כשהאשה היא קטינה שטרם מלאו לה ארבע עשרה שנים, אף בהסכמתה; או

(4)   תוך ניצול מצב של חוסר הכרה בו שרויה האשה, או מצב אחר המונע ממנה לתת הסכמה חופשית;

(5)   תוך ניצול היותה חולת נפש או לקויה בשכלה, אם בשל מחלתה או בשל הליקוי בשכלה לא היתה הסכמתה לבעילה הסכמה חופשית;

                 הרי הוא אונס ודינו – מאסר שש עשרה שנים.

 

על מנת לבסס הרשעת אדם בעבירה פלילית נדרשת התביעה להוכיח שהתמלאו בו יסוד נפשי – מחשבה או רצון ברמה מסויימת שמשתנה מעבירה לעבירה ויסוד עובדתי שבו כלולות העובדות שאותן על התביעה להוכיח.

בבואנו לבחון את יסודות עבירת האונס

על פי פסיקת בתי המשפט נהוג לומר כי עבירה זו מורכבת ממספר יסודות:

v     יסוד עובדתי: בו נדרשת התביעה להוכיח כי הנאשם בעל את האישה, קרי, החדיר את איבר מינו או חפץ לאיבר המין של האישה. על פי הפסיקה, די בתחילת "החדרה" ובקיום של "מגע" עם איבר המין של האישה. דהיינו, אין צורך בחדירה מלאה לאיבר המין של קורבן האונס.

v     יסוד נפשי: בו נדרשת התביעה להוכיח כי הייתה לנאשם מודעות כלפי "טיבו" של מעשה הבעילה. דהיינו, מודעות בפועל לכך שהמעשה נעשה על רקע התקיימות של נסיבות אשר שוללות מתן הסכמה חופשית. בפסיקה של בתי המשפט נקבע כי לשם התמלאות היסוד הנפשי לשם הרשעה בעבירת האונס נדרשת התביעה להוכיח כי הנאשם היה מודע לחוסר ההסכמה של האשה לבעילה.

על התביעה להוכיח את התמלאות שני היסודות ברמה שמעבר לכל ספק סביר. כך, לשם המחשה באו הדברים בע"פ 252/99 בנימין ביטון נ' מדינת ישראל בו זיכה בית המשפט העליון  נאשם שהורשע באונס. הנאשם הודה שקיים יחסי מין עם המתלוננת- לוקה בשכלה. שופטי בית המשפט העליון זיכו את הנאשם למרות שהאמינו לגרסת המתלוננת ואף קבעו שהמתלוננת התנגדה מילולית לקיום יחסי-מין. ואולם, בשל העובדה כי בעת ובעונה אחת המתלוננת שיתפה עם הנאשם  פעולה בקיפול הרגל, לשם הפשטתה החלקית, וכי לפני מעשה הבעילה שכבה המתלוננת ברגליים פשוקות וכשידיה לשני צדיה – נולד ספק לגבי היסוד הנפשי של הנאשם. בנוסף  ציין בית המשפט את העובדה  שהמערער ליטף את ידה של המתלוננת  עובר למעשה הבעילה  וכי הפסיק מיד את מעשהו כשהמתלוננת אמרה לו שהיא בתולה. בשל כך, קבע בית המשפט כי קיים ספק לגבי מודעותו של הנאשם לחוסר ההסכמה של המתלוננת וזיכה אותו מעבירת האונס בה נאשם.

ליצירת קשר, אנא מלאו את הטופס הבא, ונדאג לחזור אליכם: